Droga do Theth

Gdy już mniej więcej orientujesz się, gdzie jest Theth i chciałbyś je odwiedzić, możesz zacząć planować podróż. Mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta: wystarczy wpisać destynację do map Google (jak na mapie niżej) i gotowe. Niestety, wcale tak nie jest, a to za sprawą położenia Theth (góry!!!!!).

Dojazd z północy

Własnym samochodem, motocyklem, a nawet rowerem

Nieistotne, czy jadąc z Polski przejedziesz przez Sarajewo, czy może wybierzesz zachwycającą trasę brzegiem chorwackiego morza, ważne, byś ostatecznie przekroczył granicę w Czarnogórze w miejscowości Božaj (Granični Prijelaz Božaj). Stamtąd (czyli z albańskiej miejscowości Hani i Hotit) kierujesz się na Koplik, gdzie na rondzie odbijasz na drogę SH21, która wiedzie prosto do Theth (alb. Rruga per Thethe). Słowo „prosto” w tym znaczeniu oznacza wszystko, tylko nie prostą drogę, i to wyłącznie do wzniesienia góry. Gdy już zdobędziesz jej szczyt, tj. Qafe e T’thores (alb. Qafë Thorë), zrób sobie przerwę, pooddychaj świeżym powietrzem, cyknij kilka zdjęć i – jeśli masz słaby żołądek – zażyj awiomarin. Żegnając się z asfaltem, który (sic!) kończy się na samym szczycie, przygotuj się na dłuuuugą i krętą podróż w dół.

Granični Prijelaz Božaj

Przejście graniczne Hani i Hotit [2015]

Granični Prijelaz Božaj

Kozy na przejściu granicznym Hani i Hotit…

Pytania, jakie mogą Ci się nasunąć:

  • Czy samochodem bez napędu 4×4 jestem w stanie pokonać tę trasę?  Jasne! My daliśmy radę Citroënem C3 i musimy przyznać, że Puszka spisywała się dzielnie.
  • Czy jestem w stanie pokonać tę trasę bez uszkodzenia zawieszenia? Jasne! Jeśli tylko masz wprawę w jeździe 10-30km/h bez zahaczania o wystające kamienie 😉 Jeśli nie, spokojnie! Nauczysz się 🙂
  • Na czym polega urok tej drogi, że się nią wszyscy tak zachwycają? Nie wiemy, czy wszyscy, ale faktem jest, że w Internecie sporo osób traktuje ją niczym co najmniej Drogę Transfogaraską. Nic z tych rzeczy. Droga wprawdzie jest kręta, ale w większości wiedzie przez tereny zalesione (nici z oglądania widoków), przy czym jest niemożliwa ze względu na swoje wyboje. Ci, którzy kochają drogi szutrowe, powinni być wniebowzięci.
  • Jakieś inne rzeczy, o których powinienem wiedzieć? Tak. Droga jest, że się tak wyrazimy, jednopasowa. A zatem jeśli nagle z naprzeciwka pojawi się inny samochód, trzeba będzie się sprawnie wyminąć. Wygląda to tak, że jeden samochód się zatrzymuje, a drugi wolno go wymija. Nic specjalnego, gdyby nie fakt, że zwykle po jednej stronie jest przepaść. Oczywiście zdarzają się zatoczki, w których można sprawnie się wyminąć, ale te są nieliczne i zwykle jednak trzeba ustąpić pierwszeństwa i cofnąć się w miejsce dogodne do wykonania manewru mijanki. Ponadto zatankuj bak do pełna wcześniej – w Theth nie ma stacji benzynowej. I nie zapomnij zabrać ze sobą koła zapasowego – może się przydać (choć akurat wulkanizatorów tu nie brakuje ;)).
  • I jeszcze jedno. Ludzie mijający się na tej drodze zwykle serdecznie się pozdrawiają. Także uśmiech na twarz i do przodu! 🙂 W końcu ta droga się skończy, a Ty osiągniesz swój cel i dotrzesz do Theth.
Szkodra, droga do Theth

Jezioro Szkoderskie, Czarnogóra – niedaleko przejścia granicznego Hani i Hotit

Transportem mniej lub bardziej publicznym

Czy da się dojechać do Theth nie posiadając własnego środka transportu? Oczywiście! Najłatwiej zrobić to dojeżdżając do Szkodry i łapiąc tam tzw. furgon (minibus, marszrutkę – zwał jak zwał). Busik jedzie jedyną drogą, tj. SH21, także nie trzeba nawej dojeżdżać do Szkodry, lecz próbować go złapać np. w Boge lub innej miejscowości, którą mija po drodze. Cena za przejazd wynosi 10 euro, a prawie 70-kilometrową trasę  kierowca pokonuje w 2,5-3 godziny. Przystanek końcowy znajduje się w „centrum” Theth, choć jeśli poprosisz, kierowca wysadzi Cię wcześniej – zawożąc pod sam dom gościnny czy kemping.

Ważne! Furgony kursują tylko latem, gdyż droga ta dostępna jest mniej więcej od czerwca do listopada. W pozostałe miesiące zalegają na niej zwały śniegu. Furgon znajdziesz w północnej części Szkodry na skrzyżowaniu ulic Europa i Hysen Lacej.

Istnieje również możliwość dostania się do Theth ze Szkodry w ramach wycieczki. Takie organizowane są m.in. przez bodaj najpopularniejszy okoliczny kemping, Lake Shkodra Resort. Za 30 euro (od osoby) organizatorzy oferują dojazd do Theth oraz lunch. Z kolei za 52 euro można nie tylko dojechać do Theth, ale i w nim przenocować („Transport and 1 night full board in guesthouse” – jak sami podają).

Dojazd z innych kierunków

No cóż. Dojazd do Theth innymi drogami jest, powiedzmy szczerze, mocno utrudniony, a to ze względu na brak dróg asfaltowych. Istnieje możliwość dotarcia do Theth innymi drogami, ale wykluczają one (choćby częściowo) korzystanie z samochodów. Gdy chcesz dostać się do Theth np. z południa, gdy po relaksujacym plażingu w Sarandzie masz ochotę na krajobrazową odmianę, musisz kierować się na wspomnianą wyżej drogę SH21. Czyli można zaryzykować twierdzenie, że wszystkie drogi prowadzą do SH21. Jest to prawda tylko po części. Istnieje możliwość dotarcia do Theth z innych stron – jednakże należy zrobić to pieszo lub na końskim grzbiecie. Ale o tym już w kolejnym poście :).

Droga do Theth, SH21

Droga do Theth, SH21

SH21

Widok z trasy, SH21

Granični Prijelaz Božaj

wszędzie kozy… 

way to Theth by Citroen C3

Nasza dzielna Puszka w drodze do Theth, SH21

Qafe e T'thores

Qafe Thores (q. e T’thores, Qafë Thorë)

 

Qafë Thorë

Puszka na szczycie. Już prawie Qafë Thorë, czyli pożegnanie asfaltu na drodze SH21 [2015]

furgon

Furgon – typowy środek lokomocji Albańczyków